За връзка с нас +(359) 2 980 5555
Безплатна доставка до всяка точка на България!

СЪВЕТИ ЗА ВАШИЯ ЧАСОВНИК:

СВЕРЯВАНЕ

  1. Уверете се, че Вашият часовник е съвършено сух.
  2. Издърпайте внимателно коронката, за да извършите необходимата промяна.
  3. Избягвайте да променяте датата между 20:00 часа и 04:00 часа.
  4. След като вече сте направили сверяването на часа, натиснете обратно коронката и (в зависимост от модела) я навийте към корпуса, така че да запазите водоустойчивостта на Вашия часовник.

НАВИВАНЕ НА МЕХАНИЧЕН ЧАСОВНИК

Когато автоматичен часовник не се носи дълго време, неговият резервен автономен ход (42–48 часа, в зависимост от модела) спира. За да го стартирате, отвийте коронката, ако е необходимо (зависи от модела), и навийте механизма ръчно чрез въртене на коронката, около 30–40 пъти. Това ще даде достатъчна сила на часовника, да функционира нормално. Механичният часовник трябва да се навива ежедневно, навиването е завършено, когато коронката не може да се завърти повече (затегне). Много е важно да не пренавиете със сила коронката, за да не повредите механизма.

КОГАТО НЕ НОСИТЕ ЧАСОВНИКА СИ

  1. Часовниците се влияят от магнитното поле. Избягвайте да ги оставяте в близост до уреди, които могат да създадат силно магнитно поле като високоговорители, хладилници, мобилни телефони и др. Те могат да повлияят върху работата на часовника.
  2. Ако не носите редовно Вашия автоматичен часовник, тогава е препоръчително да закупите автоматична кутия за навиване, по този начин смазващото масло на механизма няма да се втвърди и ще се запази течно.
  3. Не оставяйте остаряла, неработеща батерия в часовника си. Редовно проверявайте дали Вашият кварцов часовник работи. Ако е спрял или EOL системата се е активирала (някои модели имат End Of Life / EOL система, т.е. сигнализират кога наближава краят на батерията – секундната стрелка прескача през 4 секунди), моля, посетете нашия сервизен център.

КОГАТО ПОЧИСТВАТЕ ЧАСОВНИКА СИ

За да поддържате външния вид на Вашия часовник естетичен и за да върви безупречно, трябва да го почиствате редовно по следния начин:

  1. Първо се уверете, че коронката е прибрана плътно към корпуса или е завита добре.
  2. Ако Вашият часовник е проверяван в нашия сервиз за водоустойчивост през последните 12 месеца, може да използвате мека четка и малко сапунена вода, за да почистите корпуса и верижката, после изплаквате с чиста вода и подсушавате с мека кърпа. Ако Вашият часовник е с текстилна, кожена каишка или с каишка от кожа на алигатор или питон, внимавайте да не намокрите каишката.
  3. Ако се съмнявате относно водоустойчивостта на Вашия часовник, просто го почистете с мека четка, без изплакване и го подсушете.
  4. Избягвайте контакт с химически продукти (разтвори, перилни препарати, козметика и др.) – те могат да повредят верижката и уплътненията за водоустойчивост.

Текстилни, кожени каишки, каишки от кожа на алигатор и питон. Избягвайте да ги мокрите (вана, душ и др.). Въпреки Вашето внимание и грижа, кожата е естествен, жив материал и цветът малко ще избледнее с течение на времето.

КОГАТО НОСИТЕ ЧАСОВНИКА СИ ВЪВ ВОДА

Таблицата по-долу показва какви дейности може да извършвате в зависимост от водоустойчивостта на Вашия часовник.

Дейности /
Водоустойчивост
Пръски Плуване Водни ски, гмуркане с шнорхел Скуба гмуркане
30м/100ft Да Не Не Не
50м/165ft Да Да Не Не
100м/330ft Да Да Да Не
>=200м/660ft Да Да Да Да


КОГАТО ПЪТУВАТЕ


СМЯНА НА ЧАСА И ДАТАТА

  1. Уверете се, че Вашият часовник е напълно сух.
  2. Издърпайте внимателно коронката, за да направите необходимата промяна.
  3. Избягвайте смяна на датата между 20:00 и 4:00 часа.
  4. След като сте извършили промяната, приберете отново коронката към корпуса или я навийте към корпуса (зависи от модела), за да запазите водоустойчивостта на часовника.

При проверка на летищата - преди да преминете през детектор за метал, Ви препоръчваме да свалите Вашия часовник и да го пуснете през скенера за ръчен багаж. Часовниците са чувствителни към магнитното поле, излъчвано от детекторите за метал.

ВЪВ ВЛАЖНА СРЕДА

Първо се уверете, че Вашият часовник е тестван за водоустойчивост през последните 12 месеца в нашия сервизен център.
Проверете коронката дали е напълно прибрана към корпуса (или навита към корпуса, в зависимост от модела), за да запазите водоустойчивостта на часовника.
Препоръчваме Ви, ако Вашият часовник е с кожена каишка, да избягвате контакт с вода, тъй като това би довело до деформация или промяна на цвета на каишката.
За често или по-дълго ползване във вода, Ви препоръчваме модел с метална верижка или гумена каишка.
След всяко излагане в солена вода, моля, изплаквайте внимателно Вашия часовник с вода от чешмата и го подсушете добре.
Таблицата по-долу показва какви дейности може да извършвате, в зависимост от водоустойчивостта на часовника Ви.

Дейности /
Водоустойчивост
Пръски Плуване Водни ски, гмуркане с шнорхел Скуба гмуркане
30м/100ft Да Не Не Не
50м/165ft Да Да Не Не
100м/330ft Да Да Да Не
>=200м/660ft Да Да Да Да


В СТУДЕНО ВРЕМЕ

Когато се намирате в студена среда, Ви препоръчваме да носите часовника на ръката си, така той ще бъде близо до телесната температура. При температура под 0 градуса (32 F), смазващото олио в механизма започва да се втвърдява и има риск от повреда на механизма.


ПРИ СИЛНО СЛЪНЦЕ

Препоръчваме Ви да не излагате Вашия часовник на слънце, тъй като температурата на часовника може да достигне 60 градуса (140 F) и има риск механизмът да се повреди.

Продължителното излагане на ултравиолетови лъчи може да измени цвета на някои части (кожена каишка, циферблат и др.).

КАКВО ДА ИЗБЯГВАТЕ?


ЗА ПОЗЛАТЕНИ ЧАСОВНИЦИ

Позлатяването е галваничен процес, при който се нанася фино златно покритие върху определени компоненти на часовника. Това покритие може да се отстрани при триене в твърди, груби повърхности.
Избягвайте контакт с абразивни повърхности.

ЗА АНТИРЕФЛЕКСНО ПОКРИТИЕ

Антирефлексното покритие е фин слой върху стъклото на часовника, който осигурява перфектна видимост на циферблата чрез елиминирането на отразената светлина. Това деликатно покритие може да се повреди при триене или контакт с твърди, груби повърхности и може да изглежда като драскотина върху стъклото.
Избягвайте удари и грубо третиране на Вашия часовник.

УДАРИ

Избягвайте всички силни удари, като например изпускане на часовника на земята. Освен увреждане по външната част, това може да предизвика преждевременно износване на материалите и компонентите, което ще рефлектира върху работата на часовника.

ЗА КОЖА, АЛИГАТОР, ПИТОН И ТЕКСТИЛНИ КАИШКИ

Избягвайте всякакви контакти с вода (плуване, вани, душове и др.). Приемете, че въпреки Вашата грижа и внимание, кожата е естествен материал, който ще се промени малко с времето.

ТЕМПЕРАТУРА

  1. Избягвайте излагането на Вашия часовник при температура над 60 градуса и под 0 градуса.
  2. Избягвайте внезапни температурни промени. Рязка промяна на температурата може да причини лек кондензат под стъклото на часовника. Той ще изчезне след няколко минути и няма да повлияе на работата на часовника. Ако кондензатът не изчезне, трябва възможно най-скоро да оставите часовника в нашия сервизен център.

МАГНЕТИЗИРАНЕ

  1. Избягвайте да оставяте часовника си до уреди, излъчващи силно магнитно поле, такива като високоговорители, хладилници, мобилни телефони и др. Те могат да повлияят на правилното функциониране на Вашия часовник.
  2. За Ваша информация таблицата по-долу показва лабораторните тестове за магнитното поле на уредите от нашето всекидневие.
  3. Магнитно поле под 60 Gauss (мерна единица за магнитно поле) няма да повлияе на часовника Ви. По-силно поле може да увреди Вашия часовник.
  4. Като основно правило и препоръка е да държите часовника си поне на 5 см от уреди с магнитно поле.
Обект Часовник в пряка близост до обекта Часовник на повече от 5 см от обекта
Телевизор 40 Gauss 4 Gauss
Мобилен телефон 85 Gauss 4 Gauss
Портативно радио 120 Gauss 10 Gauss
Магнитна закопчалка на чанта или колан 120 Gauss 4 Gauss
Магнитна врата на хладилник 850 Gauss 100 Gauss

* Няма проблем
* Възможен проблем


ХИМИЧНИ ПРОДУКТИ

Избягвайте контакт с химични продукти (разтвори, перилни препарати, козметика и др.)
Те могат да повредят вашата верижка, каишка и водозащитните уплътнения.

ПЕРИОДИЧНА ПОДДРЪЖКА

На всеки 2 години ПОДДРЪЖКА
Препоръчваме Ви да посещавате сервизен център Гюлиян на всеки две години, за да сте сигурни, че:

  • Вашият часовник е водоустойчив
  • Механизмът е в отлично състояние

На всеки 3–6 години ПЪЛНА ПРОФИЛАКТИКА
В зависимост от модела, климата и как е експлоатиран Вашият часовник, Ви препоръчваме пълен сервиз на всеки 3–6 години.

РЕЧНИК НА ТЕРМИНИТЕ

  1. Хронограф:
    • Хронограф – функция, която позволява на часовника да отмерва определен интервал от време (хронометър)
    • Yachting Timer – специален хронограф с функция за отчитане на време при състезание с яхти
    • Tachymeter – тахиметърът позволява да се засече средна скорост за разстояние от един километър. Тахиметърът действа посредством скала, разположена върху бейзела или по периферията на циферблата, когато стартирате хронографа – секундната му стрелка започва да се движи по тахиметър-скалата. В началото на отсечката от 1 км хронографът се стартира и когато в края на отсечката се спре – секундната стрелка ще покаже по скалата на тахиметъра – средната скорост, с която сте се движили в рамките на този 1 км
    • Сплит функция на хронографа – тази функция позволява да се паузира секундната стрелка на хронографа, без да прекъсва работата му, и след като сте засекли времето с натискане на същия бутон – секундната стрелка продължава от там, докъдето е стигнал хронографът през това време
    • Flyback – функцията позволява повторно стартиране на хронографа посредством един бутон (няма нужда хронографът да бъде спиран, зануляван и стартиран отново).
  2. Календар:
    • Pointer календар – календар, отчитащ датата посредством стрелка и скала по периферията на циферблата
    • Индикатор за ден от седмицата
    • Индикатор за месец от годината
    • Индикатор, показващ годината
    • Perpetual календар – вечен календар (в повечето случаи – календар, който няма нужда да бъде сверяван за 100 години напред)
    • Big Date – голям датник
    • Retrograde календар – ретрограден календар, показващ датата посредством скала в циферблата и стрелка, която не прави пълен оборот, а след достигането ѝ до края се връща в начална позиция
    • Лунен календар – функцията показва фазата на луната.
  3. Втора часова зона:
    • Втора часова зона – часовник с такава функция разполага в повечето случаи с 2 часовника в един циферблат, които могат да бъдат сверени отделно с различна часова разлика (изключение правят електронните часовници, при които второто часово време се показва като функция от менюто в същия дисплей или циферблат, който отчита редовното време)
    • Втора часова зона с 12-часов индикатор – не може да показва разлики в часовото време, по-големи от 12-часа
    • Втора часова зона с 24-часов индикатор – показва разлики в часовото време до 24-часа
    • Втора часова зона само с часова стрелка – показва само часовата разлика без минутите, тъй като във всички часови пояси минутите са едни и същи
    • Втора часова зона с ретрограден индикатор – показва разликата във времето посредством ретрограден индикатор, който не прави пълен оборот и след достигането му докрай се връща в начална позиция
    • GMT – Greenwich Mean Time – „Средно време по Гриинуич“ е времеви стандарт, от който зависят всичките часови зони по света. Обикновено часовите зони се смятат като + или – от Гриинуичката часова зона (България е +2 часа от Гриинуич).
  4. Power reserve - това е индикатор, който показва колко е навита пружината при механичните часовници (колко часа ще работи без допълнително навиване) или колко е зареден акумулаторът при соларните, Eco-Drive или Кинетичните механизми (колко време ще работи часовникът без намесата на външни сили или светлина).
  5. Minute repeater - минутен репетир, който може да отчете точното време чрез звуков сигнал. Например, ако часът е 12:10 – с натискането на определен бутон часовникът ще издаде 12 ниски тона за часа и 10 високи тона за минутите (при модела – 5-minute repeater на Perrelet – звънецът, отчитащ минутите, звъни на всеки 5 минути, откъдето му произлиза и името, или ако е 12:20 часа часовникът издава 12 ниски тона за 12 часа и 4 редуващи се, нисък и висок, тонове за 4х5 минути = 20 минути.
  6. Аларма - в зависимост от часовника – кварцов, електронен или механичен – алармата има различни начини за настройка и различни звукови сигнали (електронните часовници имат повече от 1 аларма).
  7. Специални функции на Citizen и CASIO:
    • Divers Depth – дълбокомер – специално за гмуркачи – показва моментната дълбочина
    • Divers Log – записва данните по време на престоя под вода
    • Алтиметър – отчита надморската височина, въз основа на атмосферното налягане
    • Барометър – отчита моментното атмосферно налягане
    • Компас – показва посоките: изток, запад, север, юг
    • Термометър – показва моментната температура на въздуха
    • Tough Solar или  Eco-drive – благодарение на соларна клетка часовникът зарежда акумулатора си, когато бъде изложен на светлина
    • Illuminator – осветление на дисплея
    • Shock-resistant – часовникът е удароустойчив
    • Радиоконтрол – часовникът приема специален радиосигнал, благодарение на който се сверява сам
    • Tide Graph – дисплей, показващ момента на приливите и отливите на океана
    • Калкулатор
    • Heart rate monitor – функция, показваща моментния ритъм на сърцето.
  8. Водоустойчивост:
    • неводоустойчив – трябва да се избягва всякаква близост с вода, да се пази от пръски или дъжд
    • water resistant – часовникът е устойчив на пръски вода или дъжд
    • 3 bar или 30м – часовникът позволява миене на ръце, без да се сваля
    • 5 bar или 50м – часовникът позволява миене на ръце и къпане под душа
    • 10bar или 100м – позволява къпане във водни басейни
    • 20+bar или 200+м – часовникът позволява употреба от професионални гмуркачи, без опасност да влезе вода в него дори и на големи дълбочини, като някои от часовниците позволяват натискането на бутоните под вода (TAG Heuer – Aquagraph – 500m).
  9. Корпус
    • Материал – корпусът може да бъде изработен от: пластмаса, брас, стомана, титан, злато, платина, сребро и други, като металът може да бъде матиран или полиран
    • Корпусът може да бъде с различни форми – кръгъл, тоно – с формата на буре, cushion („къшън“) – с форма на възглавничка, правоъгълен, многоъгълен и други
    • Покритие – корпусът може да бъде позлатен или покрит с някакъв цвят, като позлатата може да бъде микронна или PVD. Микронната позлата се постига, като върху метала се нанася златен слой чрез електролиза, който може да бъде с дебелина от 1 до 30 микрона, докато при PVD покритието – златото се нанася със специална технология под високо налягане във вакуумна среда, при което златният прах, който има примеси на титан, сребро и други материали с цел постигане на по-висока плътност, се впръсква в дълбочина и прониква в структурата на стоманата и е много по-износоустойчив от традиционния метод за позлатяване
    • Завиваща се коронка – часовниците с по-висока водоустойчивост са снабдени с коронка на винт, която при промяна на някоя от функциите на часовника трябва да се развие, преди да се издърпа, и след като часовникът се настрои, трябва да се натисне към корпуса и завие
    • Сапфир-кристал – стъклото е изработено от синтетичен сапфир-кристал, което го прави недраскаемо
    • Минерал-кристал – стъклото е произведено от кристал, който е с по-ниска твърдост от сапфир-кристала и съответно се драска
    • Органично стъкло – произведено е от органичен материал, тип плексиглас, който не е устойчив на висока температура и надраскване
    • Бейзел – ринг около стъклото, който е фиксиран или подвижен – при някои модели на бейзела има маркери за часове, минути, тахиметър или за секунди
    • Заден капак – може да бъде плътен или прозрачен, както и може да бъде на винт, закрепен посредством винтове или затварящ се на преса.
  10. Верижка/каишка:
    • Каишката може да бъде изработена от естествена или изкуствена кожа, текстил, силикон, каучук и други материали
    • Верижката може да бъде изработена от стомана (позлатена или не), титан, злато, пластмаса и други материали
      - Закопчалката може да бъде изработена от злато, стомана, брас или пластмаса. Може да бъде с предпазни бутони, с двойно закопчаване, трансперантна или катарама
    • Патенти – изработени са от метал с цилиндрична форма, с куха вътрешност, в която е монтирана пружина – която оказва натиск върху щифтовете, поставени в двата края на цилиндъра (служи за закрепване на каишката/верижката към корпуса/закопчалката на часовника).
  11. Циферблат:
    • Циферблатът може да бъде изработен от различни материали, както от пластмаса и синтетичен материал, така и от благородни метали (злато или сребро)
    • Циферблатът може да бъде оцветен в различни цветове, матиран, полиран, изрисуван, гравиран
    • Ръчно изработените циферблати обикновено се използват при по-скъпите часовници
    • Superluminova – използва се като фосфоресциращо покритие – с много по-добра видимост и трайност от традиционните фосфорни стрелки и маркери.
  12. Тourbillon – Турбилион:
    • в различните часовници съществуват различни турбилиони, като те се делят по конструкция:
    • турбилионът е механизъм, конструиран с цел да се избегне земното притегляне. В часовниковите механизми с турбилион анкърът, анкърното колело и балансът са разположени в миниатюрна касета, която се движи около собствената си ос и прави един пълен оборот от 360 градуса за интервал от една минута, което подобрява точността на часовника и така се избягват отклоненията, които се получават при обикновените часовници
    • Автоматичен летящ турбилион – шедьовърът на Perrelet е изключителен часовник с легендарна сложност, тоурбильонът е един от отличителните примери на техническо умение в ексклузивната вселена на топ марките при луксозните часовници.Perrelet ясно разкрива стойността на своята колекция, като предлага на проницателните си клиенти модел, който уместно съчетава легендарното минало с настоящия опит.Произведен в самото сърце на швейцарския регион Юра, този механизъм е изцяло декориран и умело изработен, за да отговори на най-прецизните нужди на Perrelet. Той включва над 160 различни части, а неговата красота е подчертана от ексклузивния централен ротор, който е специално разработен за новата колекция на Perrelet. Индикацията за час и минути е децентрализирана и се откроява на отделен циферблат, включващ индекси. Клетката на летящия тоурбильон е перфектно вградена във втория циферблат, който обозначава часовете с римски цифри в техния характерен, но също така изненадващ дизайн.Индикацията за секундите е представена от въртенето на клетката на тоурбилиона, който прави пълно завъртане за 60 секунди, и се обозначава върху деленията на външния диск.Турбилионът на Perrelet е първият автоматичен тоурбильон в света с децентрализирани час и минути и сертификат, издаден от COSC (Официален институт за сертифициране на швейцарските хронометри).Часовникът се предлага в стомана или розово злато, а също така механичното съкровище съществува и в лимитирана серия с платинен корпус.
  13. Double rotor – Perrelet патентова тази система, като така подобрява визията на часовниците си и ефективността на навиващия механизъм. Двойният ротор представлява – два ротора, закачени на една ос, от които единият се намира в циферблата на часовника, а другият – в задната част на механизма.
  14. Честота на работа при механичните часовници – под честота на работа се разбира броя на трептенията, които балансът на часовниковия механизъм извършва за един час.
    • Най-използваната и често срещана честота е 28 800 вибрации/час, което отговаря на 3Hz; също така се използва и механизъм с 18 000в/ч, който най-често е с ръчно навиване. В някои часовници се използват механизми с 36 000в/ч (Zenith El Primero), което е равно на 4Hz, които са едни от най-добре балансираните механизми.
    • С колкото по-голяма честота работи механизмът, толкова по-голяма точност може да се постигне при центровката му
    • TAG Heuer – патентова най-бързия часовников механизъм в света с 360 000 вибрации/час.
  15. Компонентите на часовниковия механизъм

    Механичен:
    • барабан – в него се намира пружината, която дава сила на механизма
    • средно колело – колело, което приема силата на пружината от барабана
    • посредно колело – колело, което поема силата от средното колело
    • секундно колело – колело, което приема силата от посредното колело и прави оборот от 360 градуса за една минута
    • анкърно колело – колело, което приема силата на въртене от секундното колело; то има специални зъби, в които се зацепват палетите на анкъра
    • анкър – преходник между анкърното колело и баланса (сърцето на часовника)
    • баланс – част от часовниковия механизъм, която се състои от балансова ос, балансово колело, импулсна ролка, импулсен камък и спирала
    • ремонтоар и коронка – те служат за навиване и сверяване на часовника.
    Кварцов:
    • батерия – подава ток към платката
    • платката преобразува постоянното напрежение от батерията в импулс, който импулс се подава към бобината на всяка секунда
    • бобина и статор – те превръщат импулса от платката в електромагнитна сила, с която чрез статора се задвижва роторът
    • ротор – той задвижва ангренажните зъбни колела
    • ангренажни колела – те задвижват стрелките на часовника.

Център за обслужване на клиенти

Адрес: ул. Париж 9, гр. София
Тел: 02 980 5555
Тел: 0887 74 74 47
Email: service@giulian.bg

Работно време:

Понеделник - Петък: от 10:00ч до 19:00ч

Събота от 10:00 до 14:00 и от 15:00 до 19:00